Kakšni so znaki ali pomanjkanje železa simptomi in zakaj je treba biti pozoren nanje? Vsekakor gre za pomembne znake, ki kažejo na to, da ste slabokrvni. Slabokrvnost pa lahko vodi v resna stanja in težave, ki se jim je bolje izogniti, zato je zelo pomembno, da takšne znake opazite in jih jemljete čim bolj resno. Tako si boste pravočasno dali pregledati kri in boste pravočasno opazili, da ste slabokrvni, zato boste lahko tudi pravočasno ukrepali.
Pomanjkanje železa simptomi
Nekateri znaki slabokrvnosti oziroma anemije so zelo splošni, zato jih je včasih težko prepoznati oziroma jim večkrat pripisujemo druge vzroke. Pomanjkanje železa simptomi so namreč lahko zelo podobni tudi znakom, ki jih povzročajo drugi vzroki, zato se je zelo pomembno zavedati, da zgolj en takšen znak še ni razlog za paniko. Ko se pojavi več takšnih znakov, pa si je pametno dati čim prej pregledati kri. Med znaki, ki kažejo na anemijo, so:
- padec odpornosti in večja dovzetnost za razne okužbe in obolenja,
- razpoke v ustnih kotičkih,
- vnetje ustne sluznice,
- pogosti glavoboli, ki lahko trajajo tudi dalj časa,
- bledica in upadel videz kože,
- velika utrujenost in izčrpanost, četudi zanjo ni razloga in je poskrbljeno za dovolj spanca vsako noč,
- nenehno slabo počutje,
- težave s koncentracijo in fokusiranjem,
- občutek ‘megle’ v glavi,
- poslabšanje delovne storilnosti,
- fizična oslabljenost telesa,
- pospešen srčni utrip in zadihanost že ob manjšem telesnem naporu.
Kako si pomagati?
Pomanjkanje železa simptomi je nekaj, kar je vsekakor treba jemati resno, saj to lahko vodi v slabokrvnost oziroma anemijo, kar je stanje, ki ga je treba ustrezno zdraviti. Če pri sebi opažate več zgoraj naštetih simptomov, je tako zagotovo čas za čimprejšnji obisk zdravnika, ki vam bo dal pregledati kri ter to, kakšne so vrednosti hemoglobina v njej. Če se bo pokazalo, da so te prenizke, je smiselno ukrepati. Kakšni bodo ti ukrepi, je odvisno od tega, kakšno je trenutno stanje, vsekakor pa pri tem velja poslušati zdravnika in slediti njegovim navodilom.
Hkrati pa je smiselno narediti tudi spremembe v prehrani in uživati več mesa ter več sadja, ki vsebuje vitamin C, pa tudi več zelene listnate zelenjave. Vendar pa se je pri tem treba zavedati, da zgolj sprememba prehrane ne bo dovolj, ampak je vzporedno treba jemati tudi ustrezen pripravek, ki pomaga izboljšati vrednost hemoglobina v krvi.